PROJEKT
Stavíme malý nízkorozpočtový „osobní dům“ vhodný do přírodního prostředí permakulturní rodové zahrady. Domek prověřuje naživo koncept „Osobního domu“ a „Domu naruby“, o kterých vypráví kapitola „filozofie“ na těchto stránkách. Dům má obestavěnou plochu 24m2 a o něco málo větší plochu teras. Po krovem má zavěšenou galerii na spaní. Dům je určený pro jednoho až dva lidi, vyspí se v něm ale v zimě 6 a v létě až 8 lidí (další dva v posteli na terase a to nepočítáme hamaky, které se dají zavěsit pod trámoví stropů :-) V jediném sdíleném prostoru domu najdete místo pro odpočinek, spaní, práci, stolování, vaření, sušení prádla, najdete tu dostatek vtipně řešených úložných prostor. Bude tu dokonce vana šikovně ukrytá pod parapetem okna do zahrady. Nač investovat do koupelny v osobním přírodním domě? Všechny vyjmenované funkce vnitřního prostoru jsou k dispozici také na dokonale zařízených krytých terasách.
Až to postavíme, můžete si vyzkoušet, jak působí malý vnitřní prostor ve spolupráci s velkými terasami a dobrým optickým i komunikačním propojením do prostoru zahrady a sousedního lesa. Můžete si vyzkoušet, jak se bydlí v domě zatepleném surovou ovčí vlnou, jak dlouho vlna, která je dnes u chovatelů zadarmo vlastně v konstrukci vydrží, co jí žere nebo nežere a jestli nezapáchá. Můžete si vyzkoušet jaké to je máčet se ve vaně pod oknem v hlavním prostoru domu, s výhledem do ohně v kamnech a zároveň do zahrady. Společně zjistíme, zda zátěž vodními parami z vany v obytné místnosti spolkne hliněná omítka a co se děje v mokřadním biotopu, když vypustíte vodu z vany nebo ze dřezu. Odpadní vody totiž vytvářet nebudeme. WC nebude. Za chalupou bude venkovní kompostovací toaleta s dvoudobým kompostem, který nám můžete přeházet, bude – li Vás zajímat, jak to opravdu funguje. Budeme jímat dešťové vody ze zelených střech a ukládat je do nádrže na použití do venkovní kuchyně a k zalévání zahrádky.
Dům bude mít vrstvu zateplení ovčí vlny pod normou – jenom 160mm, ale uvidíte, že u malého domečku to úplně stačí. Na vnitřním líci vrstvy ovčí vlny bude papírová parobrzda s větrotěsným účinkem. Na vnějším líci pod přesahem střech jenom neohraněná prkna, do štítů, na které bude tu a tam pršet dáme pro jistotu pod vnější obklad pojistnou difuzní folii. Budeme stavět z profilů 160x50mm o max. délce 4M, které lze ve dvou lidech pohodově uchopit a vyzdvihnout do polopatra. Nestavíme na základové desce, protože tradiční sendvič o dvou křížem armovaných betonových deskách, vrstvě polystyrenu a mohutné hydroizolaci totálně odděluje člověka od Země. Děláme to tak, že mezi betonovým věnečkem nastaveným na staré kamenné základové pasy vysypeme jako hydroizolační i větrací vrstvu štěrk o vrstvě 300mm a na něj klademe dřevěný podlahový rošt, který je opět izolovaný ovčí vlnou...
Přijďte si zatopit v kamnech, která vzniknou kombinací dobré krbové vložky, ruční obezdívky akumulačními cihlami s hliněnou omítkou, s lehkým zavěšeným komínem navrch a přívodem vzduchu zvenčí vespod :-) Věříme, že kamna budou dobře fungovat jako akumulační a že nebude třeba topit celý den, natož noc. Chceme také ověřit možnost pořídit namísto větších oken jenom dvojsklo bez rámu a fixně ho utěsnit ho do otvoru tak aby to bylo pěkné, levné a dobře to izolovalo. Že nevíme, jestli je to možné? Tak proč to nezkusit? V dnešní době si projektanti nemohou dovolit experimentovat, protože normy jsou velmi přísné a při jejich nedodržení vždy hrozí milionové reklamace ze strany klienta, kdyby se něco náhodou stalo. Tady si můžeme dovolit dělat chyby, protože je po sobě můžeme opravit. Zajímá nás, co je za zrcadlem strachu ze stavebního lege artis...
Chceme se vejít do nákladů 333 tisíc za materieál. dobře odvedené stavby. Ve skutečnosti bude domek dražší, protože chceme, aby členové komunity, která domek staví, měli možnost vedle soběstačnosti nepeněžní také soběstačnosti peněžní. O tom všem povedeme záznamy a budeme sdílet, vyprávět a replikovat. Je toho ještě mnohem víc. Přijďte pobejt.
DOPIS : skolasoma@gmail.com